Codziennik

17 przykazań na 2017 rok!

30 grudnia 2016

W moim małym osobistym mikro wymiarze mijający rok był bardzo udany. W zdrowiu, w bliskości z bliskimi, z realizacjami ważnych celów i morzem dobrych wspomnień. Ale w perspektywie makro był to rok trudny i smutny. Rok pełen wydarzeń, które nie miały prawa się wydarzyć. Rok, który ogołocił ze złudzeń i nadziei. Rok przesilenia, w którym wszystkiego było dużo za dużo. Wymagań, oczekiwań, nienawiści, cierpienia, emocji i odejść… Czego możemy sobie życzyć w nadchodzącym 2017? Podpowiadam słowami człowieka, który od lat jest dla mnie ogromną inspiracją. Bierzcie i czerpcie garściami! 🙂

Kilkanaście lat temu, u schyłku swojego życia, filozof Leszek Kołakowski udzielił na łamach „Polityki” wywiadu Jackowi Żakowskiemu. Wywiadu, w którym odpowiada (acz niechętnie) na pytanie o rzeczy fundamentalne. Jak żyć? Rozmowa jest totalnie inspirująca, a wnioski z niej płynące, tak różne od sprzedawanej nam w dzisiejszym świecie papki zupełnie niczego. Jeśli w noworocznej bieganinie znajdziecie kilka minut na przeczytanie jednego tekstu, niech to będzie właśnie ten TEKST i te drogowskazy, które prowadziły mędrca przez życie.

Przykazania Leszka Kołakowskiego

1. Po pierwsze przyjaciele.
2. Chcieć niezbyt wiele.
3. Wyzwolić się z kultu młodości.
4. Cieszyć się pięknem.
5. Nie dbać o sławę.
6. Wyzbyć się pożądliwości.
7. Nie mieć pretensji do świata.
8. Mierzyć siebie swoją własną miarą.
9. Zrozumieć swój świat.
10. Nie pouczać.
11. Iść na kompromisy ze sobą i światem.
12. Godzić się na miernotę życia.
13. Nie szukać szczęścia.
14. Nie wierzyć w sprawiedliwość świata.
15. Z zasady ufać ludziom.
16. Nie skarżyć się na życie.
17. Unikać rygoryzmu i fundamentalizmu.

Kochani! W 2017 r życzę Wam umiaru, dystansu i wewnętrznego spokoju. Nie spalajcie się w sprawach, które nie są tego warte…bo nie są tego warte! Pielęgnujcie Wasz mikro świat, ale bądźcie czuli i uważni na świat w szerszym jego wymiarze. By było lepiej, spokojniej i pełniej. Tego Wam życzę. Do usłyszenia wkrótce!

Podobne wpisy

4 komentarze

 • Reply lucy es 30 grudnia 2016 at 23:40

  Piękne życzenia. Odwzajemniam.

 • Reply MartynaG.pl 17 stycznia 2017 at 11:16

  Chyba sobie te życzenia wydrukuję 🙂
  Kwintesencja szczęścia w nich ukryta!

 • Reply https://www.credy.pl/pozyczki-przez-internet/ 17 stycznia 2017 at 11:45

  Piękne życzonka, tego sobie również bym życzyła na nadchodzący rok;) Lepiej bym tego nie napisała;) Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia, Tobie i Twoim czytelnikom.

 • Reply hegemon 17 marca 2017 at 13:44

  Może nie pod wszystkim bym się do końca podpisał, ale pod większością tak. Trochę żal, że niewielu jest już wielkich, którzy potrafią udzielić tak mądrych rad…

 • Odpowiedz