Bez kategorii

A Ty? Przekraczasz granice?

22 października 2017
Blog_Forum_Gdansk

Tytułowe pytanie zadawałam sobie podczas każdej prelekcji tegorocznego Blog Forum Gdańsk. Gdańsk poruszył czułe struny i to wyjątkowo mocno. Zuch Rysuje, napisał, że gdyby konferencja trwała jeszcze 3 dni dłużej, jego mózg mógłby eksplodować. Zgadzam się z nim, bo mój również.

Blog Forum Gdańsk, to coroczna konferencja dla internetowych twórców, która aż kipi od merytorycznego wsadu, wiedzy, emocji i autorytetów dziedzin różnych. Tym też wyróżnia się na tle innych tego typu imprez. Wracasz do domu wypełniony tym wszystkim co przeżyłeś i usłyszałeś. Niby ok, ale syndrom odstawienia trwa jeszcze długo. Wiem co mówię, ten przywilej trafił mi się drugi raz z rzędu (tutaj: BFG po raz pierwszy).

Przekraczanie granic – motyw przewodni całego wydarzenia, spajał w klamrę wszystkie słowa, których mieliśmy okazję wysłuchać. Przekraczanie granic moralności, etyki, dobrego smaku i wyczucia w komunikacji. Przekraczanie granic swojego umysłu i technologii. Przekraczanie granic samego siebie, granic geograficznych i kulturowych. Prawdziwy mix wiedzy, wrażeń i emocji. Od zdziwienia, przez zachwyt, po łzy. Nie, to nie było spotkanie sekty, raczej coś na kształt zbiorowej psychoterapii 😉

IMG_4280

Przez dwa dni prelekcji tłukła mi się w głowie jedna myśl.
Czy ja przekraczam granice? Co to znaczy przekraczać granice? Czym są granice, które przekraczam?

Otóż wnioski nie są zbyt optymistyczne. Jedyne granice, które przekroczyłam w tym roku, to te dosłowne (geograficzne) i moja podróż do Tajlandii. To też granice związane z własnymi lękami, bo podjęcie decyzji o wyjeździe łączyła się z wielokrotnym przekraczaniu strefy komfortu, którą z czułością pielęgnuję. Poza tym raczej prokrastynacja, stagnacja, a nawet regres osobisty. Taki trochę przespany był ostatni rok. Nie lubię siebie w obecnym wydaniu. Wygodnie zwalić na etat, dziecko, kierat codzienności, Warszawę, bo przecież żyje się tu tak szybko, ale na Boga! To tylko tylko wymówki. Doba Beyonce ma tyle samo, prawda?

Wracając do tematu głównego. Co robimy, gdy przekraczamy granice? Rozwijamy się, edukujemy, poznajemy lepiej. Wychodzimy na przeciw okolicznościom. Dajemy więcej z siebie – innym. Więcej też oczekujemy od życia. Jesteśmy bardziej tu i teraz, jesteśmy tak jakoś tak bardziej treściwie. Tego bardzo brakowało mi w mijającym roku. Treści. Jakkolwiek banalnie to brzmi, dobrze znów to poczuć.

IMG_4293

A teraz prawdziwe perełki. Najciekawsze prelekcje z tegorocznego BFG można zobaczyć na kanale YT. Jeśli masz chwile czasu, stoisz w autobusie w korkach, chcesz oderwać się od popkulturalnej papki, Netflixa, newsów, chcesz zobaczyć coś wartościowego: – obejrzyj koniecznie.

Profilowanie osobowości na podstawie śladów cyfrowych:
Doskonała prelekcja, doskonałego Michała Kosińskiego. O tym dlaczego jednych (w tym mnie!) zawsze dodatkowo sprawdza się podczas kontroli na lotnisku i dlaczego FB zna Cię lepiej niż Twoja własna żona/mąż.

Panel dyskusyjny: Przekraczanie granic w imię obrony samego siebie:
A zwłaszcza fragment od 22 minuty, w którym Viren Bhandari (znany szerzej jako vloger Kuzyn Hindus) opowiada jak żyje się we współczesnej Polsce. Ostatnio nagranie obiegło szeroko sieć, więc jeszcze nie widzieliście, gorąco zachęcam. Oprócz ściśniętego gardła i łez pozostawia głęboką i gorzką refleksję.

Przekraczanie granic własnego umysłu:
Radek Kotarski, o tym dlaczego całe życie uczyliśmy się nieefektywnie i co współczesna szkoła ma ze szkołą XVIII wieku! Inspirujące!

Panel dyskusyjny: Przekraczanie granic własnego „ja”:
Kolejny panel, który pozostaje w pamięci na długo. O depresji i ciągłym przekraczaniu swoich granic w poszukiwaniu spokoju, wsparcia, pomocy, zrozumienia. Mocne.

Blog Forum Gdańsk – Dziękuję!

IMG_4288

Podobne wpisy

4 Komentarzy

 • Reply Patrycja/ shyshki 25 października 2017 at 14:03

  Obejrzalam wczoraj bodajże panel o depresji, zaciekawiło mnie to gdyż sama osobiście borykam się z tym problemem od dłuższego czasu. Masz rację mocne i prawdziwe.

  Trzymam kciuki za przekraczanie wlasnych granic.

 • Reply Agata - Ruby Times 3 listopada 2017 at 15:12

  Dopiero teraz trafiłam na ten wpis.
  Jak tylko stado uśnie obejrzę sobie te prelekcje.
  Zamiast Netflixa 🙂

 • Reply LouannRes 4 listopada 2017 at 18:47

  Appreciate you sharing, great forum topic.Thanks Again. Want more. http://5y95zveu.tumblr.com/ – Bonenfant

 • Reply LouannRes 4 listopada 2017 at 19:52

  Looking forward to reading more. Great article post. Keep writing. http://5y95zveu.tumblr.com/ – Konishi

 • Odpowiedz