Czy warto zainwestować w drukarkę 3D?

Druk 3D to sposób na tworzenie solidnych obiektów z cyfrowego projektu – to jak fizyczny odpowiednik strony internetowej. Może być używany do takich rzeczy jak szybkie prototypowanie, biżuteria na zamówienie, a nawet budowa domu. Ale czy warto zainwestować w jedną z nich?

 

Drukarki 3D dostępne obecnie na rynku są generalnie podzielone na dwie kategorie: profesjonalne i konsumenckie. Drukarki klasy konsumenckiej mają na tyle niskie ceny, że są w zasięgu ręki przeciętnego człowieka (choć nadal nie są tanie), natomiast drukarki klasy profesjonalnej są bardzo drogie, wahają się od kilku tysięcy dolarów do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Jakość samej drukarki jest jednak tylko jednym z czynników; istnieją inne decyzje do podjęcia, gdy decydujesz czy drukarka 3D jest dla Ciebie odpowiednia, takie jak rodzaj komputera/oprogramowania, którego potrzebujesz, ile kosztuje materiał, ile technicznego know-how musisz wnieść do stołu, i jakie są Twoje cele w zakupie w pierwszej kolejności.

Zastanawiasz się czy drukarka 3D będzie opłacalna? Wykonaj kilka szybkich obliczeń; jeśli uważasz, że drukarka pozwoli Ci zaoszczędzić więcej pieniędzy niż kosztuje, to prawdopodobnie warto ją kupić. Na przykład, jeśli potrzebujesz części zamiennej do czegoś w swoim domu.