Czym jest czujnik pojemnościowy?

Bardzo podobnie jak niektóre inne typy czujników, czujnik pojemnościowy działa bez kontaktu fizycznego z obiektem badanym. Innymi słowy, czujniki tego rodzaju to urządzenia bezdotykowe. Przy ich pomocy możemy zarówno wykryć materiały przewodzące elektrycznie, jak i także kompletnie nieprzewodzące. Z uwagi na tę właściwość pojemnościowe czujniki stosowane mogą być w miejscach, w których na przykład indukcyjne czujniki nie mają kompletnie zastosowania.

Na pewno czujnik pojemnościowy jako urządzenie nie jest zbyt skomplikowane. Zwykle się składa z obudowy oraz złączy. Obudowa umożliwia złożenia wszystkich elementów w jeden. Poza tym zapewnia nam ochronę niezawodną elementów przed zewnętrznymi czynnikami, które wpływać mogą na jego samą skuteczność.Obudowa pojemnościowego czujnika jest zwykle wykonana z poliamidu czy też z mosiądzu. Jeśli chodzi o złącze to jest to żywica specjalna, która chroni same elementy czujnika przed wilgocią lub też innymi substancjami szkodliwymi.

Kolejny element to spust. Jest to wyzwalacz, który wytwarza moc przełączającego sygnału oraz także wartość histerezy. Nie możemy pominąć diody LED. One z kolei zapewniają bardzo szybką konfigurację oraz wskazują dokładne połączenie przełącznika.

Jednym z elementów budowy czujnika jest także wzmacniacz, demodulator, jak i także generator, który tworzy elektryczne pole, która działa na przedmiot. Ostatnim elementem budowy są elektrody. Roboczą powierzchnią pojemnościowego czujnika najczęściej są zwykłe dwie elektrody, które działają niczym płytki kondensatora, które to podłączone są do obwodu zwrotnego sprzężenia generatora. On jest z kolei skonfigurowany do zmiany mocy, gdy się zbliża do kontrolowanego obiektu.