Depresja – jakie są pierwsze objawy choroby?

Depresja to schorzenie, która dotyka coraz więc ludzi dorosłych i dzieci.

Istnieją różne rodzaje depresji. Depresja urojeniowa polega na przesadnym pesymizmie i zaniżaniu własnej wartości. Choremu wydaje się, że każdy chce go atakować i ośmieszać. W odmianie lękowej dominującym uczuciem jest nieuzasadniony lęk i niepokój. Choroba dwubiegunowa to rodzaj depresji, w której stan smutku przeplata się z uczuciem euforii. Całkowita apatia sugeruje występowanie depresji z zahamowaniem, tzw. osłupienie depresyjne. Często kobiety po porodzie zmagają się z zaburzeniami snu i nie potrafią normalnie funkcjonować, są bardzo smutne i czują się osamotnione. Takie objawy depresji wskazują na odmianę poporodową. Istnieje także coś takiego jak dystymia – czyli depresja nerwicowa.

Jako przyczyny depresji podaje się: stres, zmiany hormonalne, niektóre choroby takie jak: astma, cukrzyca, zapalenie jelit lub niedoczynność tarczycy. Chorobę powodują też leki na różne choroby, np. parkinsona. Objawy depresji są bardzo dotkliwe i męczące. Powodują, że chory nie jest w stanie normalnie pracować i funkcjonować, nie ma ochoty na kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Często chorzy na depresję siedzą w jednym miejscu przez wiele godzin.

Pierwsze objawy depresji to utrzymujące się przez dłuższy okres uczucie przygnębienia, poczucie bezsensu życia. Inne objawy występujące w tej chorobie to: nadmierna senność, bezsenność, utrata dotychczasowych zainteresowań, izolowanie się, myśli samobójcze oraz dolegliwości somatyczne, takie jak: ból brzucha oraz ból w klatce piersiowej. W trakcie choroby łatwiej także popaść w nałogi.