Dom

Jak dobrze wybrać okna?

Zakup stolarki okiennej do domu wielu osobom może wydawać się trudnym zadaniem. Zanim kupimy konkretne okna warto poznać podstawowe parametry jakie mają wpływ na jakość i cenę okien.

Gdzie można kupić okna do domu?

Polska to kraj, w którym produkcja okien jest bardzo dobrze rozwinięta. Okazuje się, że jesteśmy jednym z największych eksporterów okien w Europie. To właśnie dlatego w naszym kraju nie brakuje miejsc, gdzie można nabyć okna. Funkcjonują u nas zarówno duże jak i mniejsze zakłady produkcyjne. Warto więc udać się do biura obsługi klientów u lokalnego producenta okien. Oprócz tego można znaleźć małe punkty dealerskie albo zrobić zakupy w markecie budowlanym o ile potrzebujemy okien o dość typowych wymiarach.

Jakie parametry decydują o jakości?

Kupując okna PCV Wrocław należy przede wszystkim zwrócić uwagę na profile, systemy okuciowe oraz szyby. Okna zazwyczaj produkowane są z profili 5 i 6-komorowych. Dobrze jest obejrzeć przekrój profili i sprawdzić jakiego rodzaju wzmocnienie jest w środku. Jeśli chodzi o szyby to jeszcze do niedawna standardem były podwójne pakiety. Obecnie poleca się zakup okien z pakietem trzyszybowych, który zapewnia najlepsze właściwości termoizolacyjne. Nie wszyscy klienci wiedzą, że szyby można zamawiać w bardzo różnych wariantach. Mogą one być lustrzane, przyciemniane albo mleczne. Na życzenie klienta można także w nich zamontować ozdobne szprosy. Oprócz tego do wyboru są szyby dźwiękoszczelne i chroniące przez włamaniem. U wielu producentów dostępna jest także opcja dodatkowa czyli tzw. termoramka. Jej rolą jest dodatkowa ochrona przed wilgocią.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem okien?

Klienci, którzy planują nabyć okna PCV Wrocław z reguły chcieliby jak najwcześniej poznać ich cenę. W przypadku okien nie istnieje sztywny cennik, bo są to produkty wykonywane na indywidualne zamówienie. Aby poznać wstępny kosztorys należy przyjść do biura obsługi klienta i zabrać ze sobą projekt domu. Otwory w oknach można też pomierzyć samodzielnie i zrobić wykaz wymiarów. W niektórych firmach można umówić się na miejscu budowy z handlowcem, który sam dokonana pomiaru i przeprowadzi wyliczenia. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy klient jest już zdecydowany na zakup. W innym wypadku za pomiar może być pobrana opłata. Klient zanim uda się do punktu sprzedaży powinien chociaż w ogólnym zarysie wiedzieć jakie chce kupić okna. Chodzi tu przed wszystkim o kolor oraz układy poprzeczek. Choć wygląd okien jest ustalony w projekcie, to później klienci często wprowadzają zmiany, na przykład zamiast okien trzyskrzydłowych robią dwuskrzydłowe albo usuwają poprzeczki w drzwiach balkonowych. Wybierając okna PCV Wrocław trzeba być świadomym tego, że za elementy niestandardowe trzeba będzie dopłacić. Dotyczy to przede wszystkim nietypowych kształtów oraz kolorów okien. Z dopłatą wiąże się też stosowanie systemów przesuwnych w drzwiach tarasowych, które są obecnie bardzo chętnie wybierane. Każdy klient powinien także wiedzieć, że na wyprodukowanie okien trzeba będzie poczekać około trzy tygodnie.