Dom

Jak dopasować lampę do wystroju pomieszczenia?

Wybór lampy do salonu nie jest prosty. Zdecydowanie najczęściej wybierane są te wiszące, ale nawet wśród nich możliwości jest tak wiele, że łatwo jest się w nich pogubić. Jeżeli ktoś nie ma wrodzonego zmysłu, do urządzania wnętrz, to często nie wie, na czym powinien się skupić. Jak wybrać odpowiednią lampę, żeby pasowała do wystroju pomieszczenia, w którym ma się znaleźć?

Lampa wisząca nie oświetli całego pomieszczenia

Jasne, intensywne światło, będzie padać tylko bezpośrednio pod nią. W klasycznie urządzonym mieszkaniu, jest doskonałym wyborem, ale należy do niej dodatkowo dobrać kinkiety, by pokój był równomiernie oświetlony.

W przypadku wiszącej lampy do salonu, dobrze jest wybrać taką z jasnym kloszem lub odkrytymi żarówkami w formie elips lub imitacji świec. Dzięki temu, pomieszczenie będzie jaśniejsze i w zależności od metrażu, wystarczy wtedy dobrać jedynie lampę stojącą lub pojedynczy kinkiet.

Osoby urządzające dom w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, rzadziej decydują się na ten typ lamp, ale w sklepowej ofercie znajdują się także rozwiązania kierowane do nich. Najczęściej są to proste żyrandole w formie błyszczących niewielkimi żarówkami kul albo fantazyjnie wygięte pręty zakończone diodami LED.

Lampy na szynie i wpuszczane w sufit

Coraz częściej pada decyzja o zamontowaniu lampy typu spot (nazywanej też lampą na szynie) albo lamp ledowych we wpuszczonych w sufit oprawach. Takie lampy do salonu sprawdzą się najlepiej w nowoczesnych wnętrzach albo w przypadku, kiedy właścicielowi mieszkania lub domu zależy na prawidłowym wyeksponowaniu konkretnych elementów. Padający na obrazy mocny strumień światła, na pewno zwróci na nie uwagę.

Wybierając ten typ oświetlenia, dobrze jest wybrać stalowy kolor opraw lub szyny, który będzie pasował do większości domowych aranżacji. sklep internetowy z lampami