Jak leczyć cukrzycę?

Cukrzyca to choroba przewlekła, która ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jest to choroba, która dotyka coraz większej ilości osób, a jej leczenie jest bardzo ważne. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących tej choroby. Czym jest cukrzyca? Jakie są jej objawy i jak można ją leczyć?

Cukrzyca to przewlekła choroba charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Jest to spowodowane tym, że organizm nie jest w stanie wykorzystać glukozy we właściwy sposób. Choroba ta może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. Największe ryzyko zachorowania na cukrzycę mają osoby otyłe, które prowadzą siedzący tryb życia. Inne czynniki ryzyka to m.in.: stres, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz palenie papierosów.

Objawy cukrzycy

Choroba ta może rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz regularne wykonywanie badań krwi. Objawy cukrzycy to m.in.: częste oddawanie moczu, parcie na prysznic, pragnienie oraz uczucie suchości w ustach, problemy ze skórą (suchość i swędzenie), problemy ze wzrokiem (blaski i „migotanie”), osłabienie i brak energii, drażliwość i nerwowość. Jeśli masz co najmniej kilka z tych objawów powinieneś udać się do lekarza i poddać się badaniom krwi.

Leczenie cukrzycy

Leczenie cukrzycy powinno być prowadzone przez specjalistę – endokrynologa lub diabetologa. W leczeniu stosuje się dietetykę oraz aktywność fizyczną. Bardzo ważne jest również monitorowaniem poziomu cukru we krwi i regulowanie go odpowiednimi lekami. Jeśli choroba jest już zaawansowana może być konieczna insulinoterapia. W takim przypadku leki insulinowe są podawane dożylnie lub w postaci iniekcji. diabetyk24.pl