Jak przygotować podłoże pod brodzikiem do przyklejania płytek?

Przygotowanie podłoża pod brodzikiem do przyklejania płytek może dla wielu osób wydawać się sporym wyzwaniem. Jest to strefa narażona na stałe zawilgocenie, zatem należy pamiętać o przeprowadzeniu hydroizolacji poziomej oraz pionowej przygotowując podłoże. Powierzchnię pod brodzikiem należy także zabezpieczyć przeciw wilgoci wykonując właściwą hydroizolację. W niniejszym artykule krok po kroku przedstawiamy, jak przygotować podłoże pod brodzikiem do przyklejenia płytek i wspominamy o istotnych kwestiach. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z jego treścią!

Izolacja pod płytki – o czym należy pamiętać?

Podłogę oraz ściany brodzika należy dokładnie uszczelnić po przymocowaniu instalacji odpływowej oraz wyschnięciu zaprawy, położonej wcześniej jako mineralny podkład pod płytki. Poleca się stosować izolacje dwuskładnikowe, w związku z ciągłym kontaktem z wodą. Ścianę oraz podłogę należy zabezpieczać na szerokość nie mniejszą niż pół metra od krawędzi brodzika oraz najlepiej do sufitu. Izolację należy rozpocząć od wklejenia kołnierza przy taśmach uszczelniających oraz odpływie. W pierwszej kolejności należy zamocować taśmę na styku ściany oraz posadzki, a następnie na wewnętrznych stykach ściany. Podobnie należy uszczelnić baterię. Kolejnym krokiem jest pokrycie powierzchni pierwszą warstwą hydroizolacji. Do jej nakładania stosuje się pędzel i wciera się hydroizolację we wgłębienia. Po wyschnięciu pierwszej warstwy należy nanieść drugą, postępując w taki sam sposób jak w przypadku warstwy pierwszej.

Wykończenie brodzika – jak ułożyć płytki pod prysznicem? Fugowanie płytek w brodziku.

Do odpowiednio przygotowanej powierzchni należy nakleić płytki. Te użyte do brodzika powinny wyróżniać się bardzo niską nasiąkliwością. Jeżeli zaś chodzi o łatwość formowania spadków, to jest ona zależna od wymiaru oraz kształtu płytek. Spadki w brodziku najprościej jest wykonać układając mozaikę, ponieważ nie ma konieczności jej docinania. W przypadku większych formatów, należy stworzyć tak zwaną kopertę. Ostatni rząd płytek ściennych powinien zostać wklejony już po wyłożeniu podłogi brodzika. Płytki ścienne powinny nachodzić na płytki podłogowe – należy je mocować do podłoża elastycznym klejem dobranym do danej okładziny.
Do fugowania płytek pod prysznicem najlepiej nadaje się fuga epoksydowa, która jest odporna na bakterie, grzyby oraz zawilgocenie. Bardzo dobra jest także fuga cementowa z molekułami srebra. Do powierzchni brodzików wykończonych mozaiką z dużą liczbą spoin najlepsza będzie fuga epoksydowa w związku z tym iż jest całkowicie nieprzepuszczalna. Istotnym etapem pracy jest także uszczelnienie za pomocą sanitarnego silikonu krawędzi wewnętrznych, które są pomiędzy posadzką brodzika a ścianą, a także przestrzeni wokół baterii i wpustu.

Brodziki posadzkowe – gotowe elementy do ich budowy

Warto wspomnieć o tym, iż na rynku są dostępne gotowe elementy do budowy brodzików posadzkowych, które w dużym stopniu usprawniają montaż. Wykonane są one z odpowiednio wyprofilowanej płyty budowanej. Posiadają fabrycznie umocowany syfon, dzięki czemu układ jest szczelny. Takie zestawy są montowane w wybranej wcześniej części posadzki. Aby to zrobić, górna krawędź brodzika musi zostać zlicowana z poziomem podłogi. Następnie należy uszczelnić krawędzie brodzika taśmą, która jest dołączona do zestawu. Następne etapy są takie same jak podczas tradycyjnego wykończania brodzika. Gotowe brodziki posadzkowe są dostępne w różnych wymiarach i kształtach, zarówno z odpływem punktowym jak i liniowym. https://building-companion.pl/podkarpackie