Jak przygotować się do praktycznego egzaminu na prawo jazdy?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy jest sprawdzianem umiejętności prowadzenia pojazdu. Jest on ostatnim krokiem do uzyskania uprawnień kierowcy i otrzymania pełnego prawa jazdy. Ważne jest, abyś dobrze przygotował się do egzaminu i abyś zdał go za pierwszym razem. Aby jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu, polecamy zapoznanie się z witryną startmoto.pl

Wskazówki

Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować się do praktycznego egzaminu na prawo jazdy:

 • Upewnij się, że dostarczysz sobie wystarczająco dużo snu przed egzaminem. Dzięki temu będziesz wypoczęty i skoncentrowany na wykonywanym zadaniu.
 • Jeśli to możliwe, przed przystąpieniem do egzaminu należy wziąć kilka dodatkowych lekcji z doświadczonym instruktorem. Dzięki temu nabierzesz pewności, że potrafisz bezpiecznie prowadzić samochód i zdać egzamin.
 • W miarę możliwości należy na początku ćwiczyć jazdę na spokojnych drogach, a nie na drogach ruchliwych lub autostradach, ponieważ daje to więcej czasu na zastanowienie się nad tym, co się robi, bez konieczności jednoczesnego zwracania uwagi na inne pojazdy lub pieszych.

Przyzwyczaj się do jazdy w różnych warunkach 

Egzamin praktyczny na prawo jazdy jest najważniejszą częścią egzaminu na prawo jazdy. To właśnie na nim pokazujesz egzaminatorowi, że potrafisz bezpiecznie i odpowiedzialnie jeździć po drogach publicznych. Jeśli bierzesz lekcje jazdy, zapytaj instruktora, co jego zdaniem będzie zawarte w egzaminie, abyś mógł przećwiczyć, zanim staniesz przed egzaminatorem.

Jeśli jest jedna rzecz, na którą zwracają uwagę egzaminatorzy, to umiejętność prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach. Upewnij się, że jesteś pewny, że potrafisz prowadzić samochód w złych warunkach pogodowych lub w godzinach szczytu. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie oblewają praktyczny egzamin na prawo jazdy, jest to, że próbują czegoś nowego przed egzaminatorem. Upewnij się więc, że nie spróbujesz niczego nowego podczas egzaminu, bo może Cię to słono kosztować!

Jak wygląda to w praktyce?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy w Polsce jest przeprowadzany w ramach egzaminu na prawo jazdy. Składa się on z kilku etapów, do których należą:

 • kontrola parkowania i zatrzymania samochodu;
 • przestrzeganie zasad ruchu drogowego;
 • wyprzedzanie nadjeżdżającego ruchu;
 • zmiana pasa ruchu;
 • przejeżdżanie przez przejazdy kolejowe i przejazdy kolejowe;
 • skręcanie w lewo lub w prawo na skrzyżowaniu;
 • poruszanie się po drogach z jednym lub dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, a także po drogach z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku (np. droga z trzema pasami ruchu – po dwa dla ruchu w każdym kierunku);
 • jazda po odcinkach dróg o ograniczonej widoczności (tunele, przejścia podziemne), a także jazda po drogach z częstymi zmianami wysokości (mosty).

Obudziła się w Tobie dusza prawdziwego samochodziarza? Na portalu tuningster.pl znajdziesz wiele porad dotyczących dopasowania auta do własnych preferencji. Najlepszym sposobem przygotowania się do praktycznego egzaminu na prawo jazdy jest odbycie jak największej liczby lekcji z w pełni wykwalifikowanym instruktorem. Dzięki temu zdobędziesz niezbędne umiejętności i wiedzę przed przystąpieniem do egzaminu.