Jaki Dom Seniora w Krakowie wybrać?

Starsze osoby mają specjalne potrzeby. Muszą otrzymywać zbilansowane i zdrowe posiłki. Wielu seniorów potrzebuje rehabilitacji na przykład po udarze, albo wypadku. Dzieci starszych osób nie zawsze są w stanie zapewnić im w domu taką opiekę, jaką powinni mieć seniorzy. W związku z tym istnieją domy, w których ludzie w podeszłym wieku mogą mieszkać pod czujnym okiem pielęgniarek, opiekunów, lekarzy i rehabilitantów.

Czy oddać rodzica do Domu Seniora?

To pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które stają przed wyzwaniem opieki nad starszymi rodzicami lub dziadkami. Większość seniorów jest bardzo związana z rodzinnym domem i mocno przeżywa rozstanie. Jednak dla większości osób w podeszłym wieku jest to najrozsądniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Przede wszystkim w Dom Seniora Kraków opiekunowie sprawują pieczę nad swoimi podopiecznymi całodobowo. W związku z tym nie mają miejsca sytuacje, kiedy senior wychodzi z budynku i błąka się bezradnie po okolicy. Kiedy rodzina chce sama opiekować się starszą osobą w domu, to nierzadko dochodzi do przypadków, kiedy rodzic z chorobą Alzheimera wychodzi z domu i nigdy do niego nie wraca. W domu opieki seniorzy mogą poczuć się prawie jak w domu. Natomiast bliscy w każdej chwili mają prawo odwiedzić rodziców czy dziadków.

Jak wybrać najlepszy Dom Seniora?

Podczas wyboru domu opieki należy kierować się opiniami innych osób, które korzystały z usług placówek. Warto też pojechać do kilku domów opieki i na własne oczy zobaczyć jak wyglądają pokoje, pracownicy oraz kuchnia. Istotnym elementem jest możliwość rehabilitacji na miejscu oraz opieka lekarska dla podopiecznych.

Jak zminimalizować stres związany z przeprowadzką seniora do domu opieki?

W takiej chwili najważniejsze jest wsparcie i obecność bliskich. Na pewno pierwsze chwile w nowym otoczeniu będą dla starszej osoby ciężkie. Jednak życzliwość personelu oraz częste odwiedziny bliskich na pewno zredukują stres. Seniorowi można zakupić prosty telefon komórkowy, aby w każdej chwili mógł się połączyć i porozmawiać z członkami rodziny. Poza tym podczas przeprowadzki do Dom Seniora Kraków osoba starsza powinna mieć możliwość zabrania najważniejszych pamiątek rodzinnych.