Kiedy Adwokat a kiedy Radca Prawny?

Osoba, która udziela porad prawnych jest znana jako prawnik lub adwokat w większości rejonów. Ponieważ prawa podlegają ciągłym zmianom, prawnicy muszą być na bieżąco z nowymi przepisami. Pomagają swoim klientom w sprawach prawnych, takich jak rozwody, spadki i dziedziczenia. Co więcej, działają w imieniu swoich klientów podczas rozpraw sądowych i procesów. Ogólnie rzecz biorąc, prawnik jest istotnym elementem każdego społeczeństwa.

Czym zajmują się prawnicy?

W słownictwie potocznym słowo „prawnik” jest często używane w odniesieniu do osoby, która posiada szeroki zakres wiedzy z prawa i jest w stanie reprezentować klientów w sądzie. Należy jednak zauważyć, że prawnikiem jest osoba, która po prostu ukończyła studia prawnicze i posiada tytuł magistra prawa. Aby uzyskać tytuł adwokata lub radcy prawnego, należy dodatkowo ukończyć 3-letnią aplikację i zdać egzamin zawodowy, po którym prawnik zyskuje uprawnienia do reprezentowania klientów w sądzie. Rola prawnika jest niezbędna do zapewnienia płynnego i wydajnego funkcjonowania społeczeństwa. Przepisy ciągle się zmieniają, a to wymaga od prawników ciągłej nauki, doskonalenia i aktualizacji wiedzy z zakresu prawa.

Kiedy skorzystać z usług adwokata lub radcy prawnego

Niełatwo jest zrozumieć różnicę między prawnikiem a radcą prawnym: wszyscy adwokaci mają wykształcenie prawnicze i są wpisani na listę adwokatów, natomiast radcy prawni są również wpisani na osobną listę i muszą spełniać określone wymagania, takie jak ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego. Używanie terminu “prawnik” w odniesieniu zarówno do adwokata, jak i radcy prawnego nie jest jednak błędem i nie powinno być traktowane jako obraza. Jest to jednak przestępstwo, jeśli absolwent prawa określa siebie jako adwokata lub radcę prawnego bez posiadania odpowiedniego tytułu zawodowego.

Prawnicy mogą być adwokatami lub radcami prawnymi. Adwokat Bochnia doradza w sprawach w sądach wyższej instancji i ma wyższy poziom kwalifikacji niż radca prawny, ale oba zawody posiadają zbliżony zakres uprawnień. Zarówno adwokat jak i radca prawny posiadają kwalifikacje do udzielania porad prawnych i reprezentowania osób w sądzie. Są w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące prawa, a także mogą reprezentować Cię w sądzie, jeśli tego potrzebujesz.