Zach Vessels/unsplash.com

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Wiele osób boryka się z problemami na tle psychicznym, przy których warto zastanowić się, czy wskazana byłaby wizyta u psychologa. Ciężko znaleźć uniwersalne porady dotyczące takiej sytuacji, jednak istnieją sytuacje, w których z pewnością należy rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Kiedy powinniśmy to zrobić?

Kiedy wizyta u psychologa może okazać się dla nas dobrym rozwiązaniem?

W życiu każdego z nas zdarzają się momenty, w których niezwykle ciężko jest poradzić sobie z różnymi problemami – czy samodzielnie, czy też ze wsparciem bliskich. To między innymi sytuacje takie jak rozpad związku, zdrada, śmierć członka rodziny czy strata bliskiego przyjaciela. Dla wielu osób bardzo intensywnym przeżyciem jest na przykład także utrata stanowiska w pracy. W takich momentach pomoc psychologa może okazać się nieoceniona – to dobry sposób, by móc spokojnie przepracować swoje problemy bez uciekania w niezdrowe problemy radzenia sobie z nimi. Co więcej, sytuacją, w której zdecydowanie należy skonsultować się z psychologiem, jest doświadczanie przemocy domowej. Nikt nie powinien cierpieć w ten sposób – psycholog może pomóc nam to zrozumieć. Specjaliści mogą zaoferować wsparcie osobom, które w dzieciństwie były dotknięte traumatycznymi sytuacjami wpływającymi na dorosłe życie. Powodem do udania się do psychologa jest również depresja.

Nie wstydź się korzystać z pomocy psychologa

Rozmawianie o swoich emocjach bywa dość trudne. Niektórym może wydawać się, że wizyta u psychologa jest oznaką słabości lub powodem do wstydu. Nic bardziej mylnego – problemy tego typu to zupełnie ludzka rzecz, która potrafi uprzykrzyć życie tak samo, jak każda inna dolegliwość dotykająca naszego organizmu. Tak samo, jak nie powinniśmy odkładać wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, gdy cierpimy z powodu grypy, przeziębienia czy innych chorób, nie należy zwlekać z wizytą u psychologa. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne.

W czym może pomóc wizyta u psychologa?

Wizyta u psychologa to przede wszystkim bardzo dobry sposób na zrozumienie siebie oraz sposobu działania własnej psychiki. Nierzadko okazuje się, że pewne mechanizmy naszych zachowań są spowodowane zdarzeniami z przeszłości i nie są w żadnym stopniu efektywne w rozwiązywaniu problemów, a nawet je pogłębiają. Psycholog może nam pomóc zrozumieć, w jaki sposób radzić sobie z tymi zachowaniami, jak je interpretować, a w szczególności – jak pomagać samemu sobie.

Rozmowa z psychologiem to także świetna metoda na przeanalizowanie relacji ze swoimi bliskimi. Ponadto, jeśli od dłuższego czasu odczuwamy smutek czy obojętność i wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie pozbyć się tego stanu, psycholog może pomóc nam zrozumieć, że dotknęła nas depresja. Jest to choroba, która dotyka naprawdę wielu osób – warto zwalczać ją zarówno z psychiatrą, jak i psychologiem. Psychoterapia jest kluczową częścią leczenia, dzięki której można wypracować skuteczne metody radzenia sobie z podobnymi problemami. Często towarzyszy jej także stosowanie środków farmakologicznych: leki może przepisać psychiatra zarówno stacjonarnie, jak i online, na przykład poprzez https://receptomat.pl/. Bez względu na to, jakiej natury są nasze problemy na tle psychicznym, nie powinniśmy ich bagatelizować. Wizyta u psychologa pozwoli skutecznie zidentyfikować różne dolegliwości i zachowania, które niekorzystnie wpływają na nasz stan emocjonalny.

Zdj. główne: Zach Vessels/unsplash.com