Kiedy zrezygnować z podnoszenia ciężarów na siłowni?

Podnoszenie ciężarów to doskonały sposób na uzyskanie dobrej formy. Należy jednak wiedzieć, kiedy należy zrezygnować z podnoszenia ciężarów na siłowni. Podnosząc ciężary, obciążamy mięśnie i stawy. Jest to dobre, ponieważ pomaga im rosnąć w siłę, ale zbyt duże obciążenie może powodować kontuzje lub ból. Oto kilka oznak, że być może nadszedł czas, by przestać podnosić ciężary:

Ból podczas lub po treningu

Jeśli podczas ćwiczeń odczuwasz ból, może to być spowodowane bolesnością mięśni. Jest to normalne u osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć, ale jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni, może to być coś innego. Najczęstsze przyczyny bólu związanego z wysiłkiem fizycznym to nadwyrężenie mięśni i zapalenie ścięgien, do którego dochodzi, gdy ścięgna ulegają zapaleniu na skutek nadużywania lub powtarzania różnych ruchów (np. biegania). Jeśli taka sytuacja wystąpi podczas podnoszenia ciężarów, należy natychmiast przerwać ćwiczenia i odpocząć do czasu ustąpienia stanu zapalnego, a następnie powrócić do ćwiczeń. Na stronie sporttaker.pl znajdziesz wiele pomysłów na ciekawe ćwiczenia! 

Kiedy nadszedł czas, aby zrezygnować z podnoszenia ciężarów na siłowni?

Jeśli odpowiedź brzmi „nigdy”, to nie będziesz zadowolony z tego artykułu. Podam ci kilka powodów, dla których możesz chcieć zrezygnować z podnoszenia ciężarów na siłowni, i wyjaśnię, dlaczego nie jest to zły pomysł.

Prawdopodobnie powinieneś zrezygnować, jeśli…

  1. Chcesz stać się silniejszy i większy, trenując siłę, rozmiar lub obie te cechy.
  2. Chcesz trenować bardziej efektywnie, ponieważ nie masz zbyt wiele czasu i pieniędzy, które możesz przeznaczyć na trening. (Znany także jako „efektywny trening”).
  3. Nie stać cię na członkostwo w siłowni lub sprzęt niezbędny do efektywnego treningu w domu (lub na jedno i drugie).