Krzem pierwiastek – typowe wykorzystanie

Krzem pierwiastek jest bardzo obficie występującym w skorupie ziemskiej. Występuje w obfitości również w krysztale kwarcowym i piasku kwarcowym. Krzem jest ważnym składnikiem szkła, stali i ceramiki. Dzięki szerokiemu wachlarzowi zastosowań krzem jest wykorzystywany do różnych celów, takich jak suplementy diety, mieszanka krzemu i boru, dla osób starszych, rekonwalescentów, sportowców.

Krzem jest ostatnio stosowany w medycynie do leczenia ran po napromienianiu lub operacji. Związki krzemu są szeroko stosowane jako leki przeciwzapalne w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca czy trądzik

W ostatnich latach krzem jest również stosowany jako suplement diety dla osób starszych i rekonwalescentów. Osoby starsze są bardziej podatne na problemy zdrowotne, takie jak atrofia mięśni, utrata kości i osteoporoza, z powodu pogorszenia ich normalnej równowagi hormonalnej. Suplementy krzemu działają jak środki antykataboliczne, które pomagają osobom starszym w utrzymaniu zdrowej masy mięśniowej i gęstości kości podczas leżenia w łóżku. Krzem stanowi czasem również dodatkowe źródło boru, który pomaga utrzymać mocne kości poprzez zmniejszenie tempa demineralizacji i utraty kości związanej z osteoporozą.

Krzem to pierwiastek mający szerokie zastosowanie we współczesnej technologii. Udaje się to dzięki doskonałej ochronie przed bakteriami i innymi drobnoustrojami, zapobieganiu zapaleniu stawów, regulacji poziomu hormonów steroidowych oraz działaniu bakteriobójczym.

Krzem jest znany ze swojej wysokiej przewodności, co czyni go przydatnym do produkcji elementów elektronicznych, takich jak półprzewodniki, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie i mniej odpadów podczas wytwarzania takich rzeczy jak ogniwa słoneczne czy ekrany LCD.