Odcienie folii przyciemniających

Przyciemnianie szyb w samochodach przynosi nie tylko korzyści estetyczne, ale nade wszystko praktyczne. Przyciemnienia poprawiają widoczność drogi oraz przeciwdziałają oślepiającemu oddziaływaniu światła słonecznego. Poprawiają tym samym komfort osób przebywających wewnątrz oraz mają wpływ na komfort jazdy. 

Stopień zaciemnienia folii 

Folie zaciemniające samochodowe różnią się zdolnością do absorpcji światła. Parametr ten wyrażany jest poprzez wartość liczbową – w przedziale od 3 do 7. Niektórzy producenci stosują własne oznaczenia i skale. Generalnie zasada oceny danej folii jest prosta. Im będzie ona mniejsza, tym mniej przepuszczać będzie promieni UV. 

Najbardziej intensywne są folie czarne, które pozwalają na niemal całkowite zatrzymanie energii świetlnej – nie tyko fal UV, ale także innych promieni świetlnych. Osoby z zewnątrz nie będą mogły zaglądnąć do środka kabiny. Samochód zabezpieczony takim typem taśmy będzie się bardzo powoli nagrzewał, nawet w okresie letnim. 

Oczywiście nie należy przesadzać z wyborem folii. Należy mieć na uwadze komfort osób podróżujących, które mogą w trakcie jazdy samochodem potrzebować dostępu do światła słonecznego. Na przykład – w celu czytania książki. Wówczas warto wybrać folię w jaśniejszych odcieniach, bądź wyposażone w specjalne prześwity. 

Wybierając folię do samochodu, warto uwzględnić także kolorystykę wnętrza kabiny i starać się względem niej dopasować. Odpowiednio dobrana folia do przyciemniania szyb może zaciemnić wnętrze pojazdu, wypełniając go jasnym i wyrazistym światłem.