Spawacze to bardzo potrzebni pracownicy i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo będą poszukiwani nie tylko przez polskich, ale również niemieckich przedsiębiorców. Zawód ten zdecydowanie należy do deficytowych, co oznacza, że zdobycie zatrudnienia nie jest trudne, a zarobki atrakcyjne. Posiadasz uprawnienia spawacza? Rozważasz wyjazd za granicę? Zobacz, jakie wymagania musisz spełnić.
Spis treści
Jak wygląda praca jako spawacz – Niemcy?
Charakter pracy spawacza w głównej mierze zależy od miejsca, w którym się ona odbywa. Najczęściej są to zamknięte pomieszczenia m.in. hale produkcyjne czy warsztaty, ale też otwarta przestrzeń np. różnego rodzaju place budowlane. Wówczas zakres wykonywanych prac często uzależniony jest od warunków atmosferycznych.
Spawacz wykonuje szereg prac związanych z łączeniem elementów wybraną metodą spawania. Ich zakres zależy od stanowiska, charakteru pracy i oczekiwań danej firmy. Podstawowe obowiązki są jednak podobne. Można wśród nich wymienić:
- stosowanie się do instrukcji zawartych w dokumentacji technicznej;
- wybór odpowiedniej metody spawalniczej i jej wykonanie;
- bieżące kontrolowanie jakości przeprowadzonych prac;
- obsługiwanie narzędzi niezbędnych w procesie spawania;
- usuwanie ewentualnych błędów powstałych w procesie spawania;
- regularne czyszczenie stosowanych narzędzi;
- przestrzeganie zasad BHP;
- dbałość o porządek na stanowisku pracy.
Wymagania na stanowisku spawacza
Wymagania niemieckich pracodawców nie są wygórowane. Oczywiście kluczowe jest posiadanie uprawnień spawalniczych na wybraną metodę. Do najpopularniejszych należą metody MIG (spawanie elektrodą topliwą w osłonie atmosfery gazu obojętnego) i MAG (spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego), ale wyróżnia się także:
- TIG (spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie argonu);
- MMA (spawanie łukowe elektrodą otuloną);
- SAW (spawanie łukiem krytym pod topnikiem).
Ceniona jest także umiejętności czytania planów technicznych i doświadczenie w fachu (zwykle dwa lub trzy lata). Warto także znać języki obce niemiecki czy też angielski oraz posiadać prawo jazdy i auto. Nie martw się jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań – nie skreśla to Twojej szansy na zatrudnienie.
Praca spawacz za granicą – jak znaleźć?
Szukasz legalnej i bezpiecznej pracy w Niemczech jako spawacz? Nawiąż współpracę z innowacyjną firmą budowlaną InServ. To zespół specjalistów zajmujący się pozyskiwaniem wiarygodnych i sprawdzonych niemieckich kontraktów. Jako osoba poszukująca pracy masz dostęp do setek ogłoszeń – z pewnością znajdziesz takie, które będzie odpowiadać Twoim wymaganiom. Zlecenie możesz zdobyć niemalże od ręki, a rekrutacja prowadzona jest całkowicie zdalnie.
Jak zostać spawaczem?
Rozważasz naukę tego zawodu? Jeśli chcesz zostać spawaczem, musisz posiadać dobre zdrowie. Niejednokrotnie będziesz zmuszony pracować w ciężkich warunkach wymagających dobrej kondycji fizycznej. Zdecydowanie wady wzroku czy zaburzenia równowagi są głównymi przeciwwskazaniami do pracy w tej profesji. Pod względem prawnym najważniejszym wymaganiem jest ukończenie 18. roku życia i przynajmniej szkoły podstawowej, ale wiele firm oczekuje wykształcenia średniego.
Oczywiście niezbędne są również wyżej wspomniane uprawnienia. Aby je zdobyć, należy przystąpić do kursu z wybranej metody. Zdobyte kwalifikacje potwierdza certyfikat wydawany po pozytywnym zdaniu egzaminu. Po egzaminie trzeba także uzyskać wpis w Książeczce Spawacza.
Sprawdź
-
Kostka brukowa a bezpieczeństwo: antypoślizgowe rozwiązania
-
Zabezpieczenie tarasu przed wodą – jakie metody są najskuteczniejsze?
-
Optymalizacja pracy w ARCHLine.XP: Porady i triki dla użytkowników
-
Jak działają nawiewniki Renson i dlaczego warto je zainstalować?
-
Budowa Domów: Wykorzystanie Drewna Budowlanego