Ataki paniki są częstym problemem dla wielu osób. Mogą pojawić się znikąd, często wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy. Możemy czuć się osłabieni, mieć zawroty głowy i drżenie, a nasze serce może zacząć bić szybciej.
Uczucie to może być tak przytłaczające, że chcemy uciec od sytuacji lub ukryć się przed nią. Nie zawsze jest to jednak możliwe.
Ataki paniki są często związane ze stresującymi wydarzeniami w naszym życiu. Im bardziej stresujące wydarzenie, tym bardziej prawdopodobne jest, że doświadczymy ataku paniki w jego trakcie lub po nim – zwłaszcza jeśli w tym czasie w naszym życiu występują inne czynniki stresogenne.
Ataki paniki zdarzają się, gdy organizm czuje, że musi uciec z niebezpiecznej sytuacji. Często wywołuje je coś, co w rzeczywistości nie jest niebezpieczne – na przykład przebywanie w windzie lub jazda samochodem po ruchliwej ulicy. Za przetwarzanie lęku odpowiedzialna jest amygdala w mózgu, która wysyła sygnały powodujące szybsze bicie serca i uwalnianie hormonów przygotowujących organizm do walki lub ucieczki przed niebezpieczeństwem. Gdy włącza się alarm, organizm uwalnia do krwiobiegu adrenalinę i kortyzol, aby w razie potrzeby być gotowym do walki lub ucieczki. Ta reakcja jest znana jako reakcja „walcz lub uciekaj”.
Objawy ataku paniki
– przyspieszone bicie serca (tachykardia) – możesz mieć wrażenie, że serce wali w klatce piersiowej lub jakby biło poza nią
– pocenie się, uderzenia gorąca lub dreszcze
– drżenie lub wstrząsanie
– poczucie nierealności (derealizacja) – rzeczy wokół wydają się nierzeczywiste
– zawroty głowy, światłowstręt lub omdlenia
– uczucie dławienia się lub trudności w oddychaniu (hiperwentylacja).
W celu ich wyleczenia i zniwelowania, warto się zdecydować na leczenie napadów paniki w formie online, jak i stacjonarnie, w wielu klinikach, jakie znajdują się w Polsce.