Collov Home Design/unsplash.com
Dom

Wybieramy praktyczne meble do salonu

Salon to idealne pomieszczenie do pracy, spotkań towarzystkich i spędzania wolnego czasu. Warto zaprojektować go tak, by był komfortowy i estetyczny – nie tylko zrobi to dobre wrażenie na Twoich gościach, ale również pomoże Ci w relaksie i wypoczynku. Jednocześnie nie powinieneś zapominać o praktycznych rozwiązaniach, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się wykorzystanym potencjałem pomieszczenia.

Współczesne meble salonowe

Niemal w zapomnienie odeszły już czasy, kiedy domy wypełniały ciężkie, kurzące się meblościanki, zastawione mnóstwem bibelotów i niepotrzebnych „gratów”. Dziś w salonach króluje minimalizm i styl nowoczesny, które zdecydowanie stawiają na proste, jasne aranżacje wnętrz. Współczesne meblościanki do salonu nie tylko charakteryzują się lekkim wyglądem, ale również doskonale wpasowują się w przeróżne style aranżacyjne. To doskonałe miejsce do przechowywania – zgodnie z Twoim pomysłem półki mogą być otwarte, przeszklone lub zupełnie ukryte za drzwiczkami. Dzięki temu z łatwością zaaranżujesz swoją przestrzeń w sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Hitem nowoczesnych salonów są również pufy ze schowkami wewnątrz, eleganckie narożniki, obite materiałem kompunującym się ze stylistyką pomieszczenia, a także podwieszane telewizory. Obecnie szafki RTV nie stanowią już bezpośredniego podestu dla odbiornika TV, ale są raczej estetycznym dodatkiem i doskonałym miejscem do przechowywania.

Postaw na wygodę!

Ponieważ w salonie zazwyczaj spędza się dużą część dnia, warto zadbać o swoją wygodę w tym czasie. Postaw na wygodne, miękkie meble, które zapewnią Ci możliwość przyjęcia różnych pozycji i prawdziwy odpoczynek. Fotele, sofy i pufy najlepiej jest obić podobnym materiałem, który będzie pasował do kolorystyki całego salonu. Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, a Twój salon jest dość duży, możesz zdecydować się na postawienie w nim narożnika i dwóch foteli oraz niskiego stolika do kawy. W przypadku mieszkań często musisz skupić się na oszczędzaniu przestrzeni, dlatego warto pomyśleć wtedy o rozkładanej kanapie – dzięki temu na co dzień będziesz mógł zaoszczędzić miejsce, którego tak bardzo potrzebujesz. Doskonałym pomysłem jest pomyślenie w takiej sytuacji również o fotelach z regulowaną wysokością oraz rozsuwanym stole zamiast ławy. 

Zadbaj o dobre oświetlenie

Specjaliści od aranżacji wnętrz polecają stosowanie w domach i mieszkaniach ciepłego, żółtego światła. Ten zabieg ma zwiększyć komfort przebywania w danym pomieszczeniu, a także pomóc Ci w odprężeniu się. Nie jest tajemnicą, że białe, ostre światło jest stresujące i bardziej męczy wzrok. Jeżeli jednak wykorzystujesz salon do pracy, lampy dające właśnie takie światło mogą być Ci potrzebne. W tym przypadku warto zadbać o przynajmniej kilka źródeł światła – na przykład żyrandol, dający mocne, ciepłe światło (wykorzystasz go przy wieczornych posiłkach lub podczas spędzania wieczorów z domownikami), kinkiety, które będą emitowały ciepłe, ale nieco słabsze światło (w ten sposób stworzysz doskonałą atmosferę podczas romantycznej kolacji lub na spotkaniu towarzyskim) oraz lampę stojącą, dającą mocne, białe światło (ją wykorzystasz przy pracy).

Materiał partnera

Collov Home Design/unsplash.com