Leonard Reese/unsplash.com
Dom

Jak nauczyć się grać w warcaby?

Warcaby to bardzo prosta gra. Zasady są łatwe do opanowania i może w nią grać każdy, kto ukończył 5 lat. Celem gry jest przesunięcie wszystkich swoich pionków po planszy do rzędu początkowego przeciwnika (zwanego też „domem”). Możesz poruszać się tylko w linii prostej, ale możesz przeskakiwać nad innymi pionkami, aby usunąć je z drogi. Gdy przechwycisz pionek przeciwnika, usuwasz go z planszy i umieszczasz na jednym ze swoich pustych kwadratów w swoim rzędzie wyjściowym. Wejdź na stronę feedfit.pl i znajdź więcej porad! 

Osoba, która jako pierwsza przechwyci wszystkie pionki przeciwnika, wygrywa grę!

Na czym to polega?

Warcaby to klasyczna gra, znana od wieków. Jest to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, ale nauka gry w warcaby może być trudna. Warcaby to gra strategiczna, dlatego przed rozegraniem pierwszej partii należy nauczyć się jak największej liczby ruchów.

W warcaby gra się na planszy o wymiarach 8×8, na której znajdują się naprzemiennie białe i czarne kwadraty. Celem gry jest przeprowadzenie wszystkich swoich pionków przez planszę, zanim zrobi to przeciwnik lub przechwycenie wszystkich jego pionków. Dany pionek może przeskoczyć pionek przeciwnika, jeśli w momencie wykonywania ruchu nie ma między nimi innych pionków. Możesz przechwycić pionek przeciwnika, przesuwając jeden ze swoich pionków za kwadrat, który on zajmuje.

Instrukcje

Poniższe instrukcje nauczą Cię, jak grać w warcaby:

Połóż osiem pionków na dowolnym białych lub czarnych kwadratach na planszy (nie ma znaczenia).

Wybierz jednego gracza, który będzie grał jako pierwszy, rzucając monetą lub rzucając kostką (gracz, który wygra, może wybrać, czy chce zaczynać).

Jeśli wygrasz rzut monetą, przesuń jeden ze swoich pionków do przodu – po przekątnej w lewo lub w prawo – na puste miejsce.