Jak wybrać doracę finansowego dla swojej firmy budowlanej lub deweloperskiej?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wyborem doradcy finansowego dla swojej firmy? Może jeszcze takiej usługi nie potrzebowałeś. Jedno jest pewne. Wraz z rozwojem firmy deweloperskiej lub budowlanej nadejdzie taki moment kiedy usługa doradcy finansowego będą potrzebne. Dlaczego? Ponieważ:

  • Skala działalności będzie wymagała pozyskania finansowania zewnętrznego.
  • Natłok prac wykonywanych przez dyrektora finansowego i zarząd spółki będzie tak duży, że nie będą w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu oraz uwagi na pozyskanie finansowania
  • Doradca banku w którym jest prowadzony rachunek spółki nie będzie znał wszystkich dostępnych możliwości finansowania.
  • Inne sytuacje z życia przedsiębiorstwa.

Zawsze w takiej sytuacji pojawia się potrzeba zatrudnienia doradcy finansowego. Ale jak to zrobić i jak wybrać takiego który rzeczywiście pomoże, a nie tylko złoży wniosek do banku. W tym artykule prezentujemy kilka wskazówek jak dokonać selekcji kandydatów. Pamiętajcie jednak, że często zdarza się tak, że najlepsi doradcy się nie reklamują lub dzwonią ponieważ mają tyle zleceń od stałych klientów, że nie muszą. Warto w pierwszej kolejności odrzucić popularnych “biegaczy”, aby rozpocząć własne poszukiwania.

Na co zwrócić uwagę:

  1. Doradca finansowy dla mojej firmy powinien reprezentować Mnie (moją firmę), a nie instytucję finansową. Dlatego też w pierwszej kolejności możemy wyeliminować podmioty, które mają podpisane umowy z instytucjami finansowymi – banki. Możemy być pewni, że Ci doradcy będą się kierowali swoim interesem- PROWIZJĄ, a nie firmy której mają doradzać. Warto zwrócić uwagę na doradców, którzy reklamują się hasłem: u nas nie zapłacisz prowizji. Rzeczywiście fizycznie nie, ale koszt prowizji i marży dla banku będzie uwzględniał doradcy wynagrodzenie.
  2. Doradca finansowy jak sama nazwa wskazuje powinien znać się na finansach. Warto, aby ta osoba posiadała wykształcenie finansowe. Biegłość w kwestiach związanych z księgowością, rozliczeniami, wskaźnikami finansowymi i innymi kwestiami finansowymi będzie świadczyła o profesjonalizmie doradcy. Jeżeli doradca jest profesjonalny w naszej ocenie to również będzie profesjonalnie postrzegany przez pracowników banku. Ostatecznie zależy nam na tym, aby doradca finansowy posługiwał się tym samym językiem finansowym co analityk finansowy oraz doradca finansowy w banku. Dlatego powinniśmy zweryfikować wiedzę finansową naszego doradcy.
  3. Doświadczenie w pozyskaniu kredytu również ma znaczenie. W działalności doradczej bardzo ważna jest specjalizacja, dlatego też zależy nam bardziej na współpracy z doradcą, który pozyskał 10 kredytów inwestycyjnych na budowę parku handlowego niż na doradcy który pozyskał 10 kredytów inwestycyjnych dla różnych branż od piekarza po dekarza. Przejście ścieżki pozyskania finansowania dziesięć razy w różnych bankach oraz w różnym modelu biznesowym dla jednego rodzaju inwestycji jest dużo lepszym doświadczeniem niż posiadanie doświadczenia szerokiego ale bez specjalizacji.

Jeżeli na podstawie tych trzech łatwych do zweryfikowania kryteriów nie podjęłeś decyzji to znaczy, że musisz szukać dalej doradcy finansowego dla swojej firmy. Lepiej podjąć dobrą decyzję na początku współpracy ponieważ w finansach ma ona najczęściej charakter długoterminowy. Błędna decyzja może kosztować firmę bardzo wiele.

Jak mówi stare przysłowie: “Lepiej z mądrym stracić niż z głupim zyskać”. Sprawdź https://mginvestments.eu/doradztwo-finansowe-dla-firm/

Życzymy powodzenia!