Piece i kotły co

Teraz specjalizacja kotłów na paliwa stałe przeżywa wielką rewolucję. Od 1 lipca 2018 r. rozpoczął ponieważ działać zakaz sprzedaży (stosowania do obrotu) kotłów o wartości emisji mniejszej aniżeli 5, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. W praktyce znaczy to natomiast zniknięcie z sektora znacznej większości kotłów zasypowych i znacznej ilości tychże z podajnikiem. Dla kupujących natomiast niezwykle zauważalny będzie wzrost opłat, ponieważ najtańszy kocioł 5 jakości to koszt ok. 5000 zł, natomiast część spośród nich jest zdecydowanie droższa. Więc, jakie piece i kotły co wybrać?

Piece i kotły co – ważna jest ich moc

Jest to niewątpliwie zwykły, najistotniejszy parametr wyróżniający każdy kocioł. Wybór dobrej mocy jest istotny, gdyż zarówno niedoszacowanie, jak również dobór narzędzia o za dużej mocy, wywołują pewne kłopoty: w wypadku kotła o za małej mocy nie można skutecznie nagrzewać całej objętości domu, tymczasem jeżeli kocioł ma za dużą moc, będzie zapewne działał z temperaturą mniejszą od zarządzanej, co przemieszcza się na niższą energooszczędność oraz silniejsze wykorzystanie produktu.

Czemu należałoby dobrać kocioł z podajnikiem?

Podajniki pojawiły się w piecach dość niedawno, jednak niewątpliwie należałoby skorzystać z tego udogodnienia. W specyficznych kotłowniach kocioł z podajnikiem może niezwykle zmniejszyć potrzebę interwencji użytkownika w obsługę sprzętu. Polega tak rzeczywiście na umieszczaniu opału do podajnika i usuwania popiołu. Obie przytoczone prace można robić raz na parę dni zimą, natomiast latem, przy niższym spalaniu, starczy jedna wizyta przy piecu na kilkanaście dni! Popielniki oraz zbiorniki w kotłach są wielkie, dzięki czemu wizyty w kotłowni stają się też rzadsze, natomiast okres pracy bez żądanej interwencji także się przeciąga.