Niezależnie od technologii, w jakiej zbudowany obiekt to dużą wagę należy przykładać do izolacji termicznej. Wysokie koszty ogrzewania sprawiają, że ciepło uciekające przez strop i dachy do znaczący wydatek w kosztach eksploatacji budynku. Należy sprawdzić, jakie są przyczyny takich nieszczelności i jak można im przeciwdziałać.
Konstrukcja dachu jest bardzo wymagającym elementem budynku pod względem technologicznym. Wszystkie elementy składające się na krokwie i pokrycie dachowe muszą chronić wnętrze budynku przed czynnikami atmosferycznymi. Przez dach wykonany bez izolacji termicznej może uciekać do 30% ciepła traconego na zewnątrz.
Spis treści
Ocieplanie krokwi dachowych
Jeżeli mamy konstrukcję dachu wykonaną w technologii krokwi drewnianych powinniśmy sprawdzić, jakie są rozstawy pomiędzy nimi tak, aby dobrać odpowiednie wymiary materiału izolacyjnego. Musi być on na tyle sprężysty, aby po ułożeniu wypełnił całą wolną przestrzeń. Najlepiej do tego nadawać się będzie wełna mineralna. Jest ona odporna za wilgoć i nie ulega zniszczeniu nawet po zalaniu.
W zależności od przestrzeni, jaką mamy do wypełnienia, możemy zastosować wełnę w płytach lub rolce. Ułożenie materiału izolacyjnego bez pustych miejsc zlikwiduje mostki termiczne powstające na łączeniach pomiędzy konstrukcją a izolacją.
Prawidłowa grubość izolacji
W naszym klimacie izolacja dachu powinna mieć grubość około 30 cm. W praktyce wygląda to jednak różnie. Często dla zaoszczędzenia powierzchni użytkowej izolacja układana jest tylko do wysokości krokwi. Nie jest to słuszne rozwiązanie, ponieważ budynek nadal narażony jest na straty ciepła. Przy nieruchomościach są to koszty liczone przez długi czas użytkowania, więc należy dokonać wszystkich czynności, aby izolacja spełniała swoje zadanie. Dla poprawy ochrony termicznej zalecane jest stosowanie dwóch warstw wełny. Jedna układana jest pomiędzy krokwiami a druga powyżej z przesunięciem, aby zmniejszyć przenikanie ciepła. Każde 10 cm warstwy izolacji zapewnia zwiększenie poziomu ochrony o kolejne 30% względem stanu początkowego.
Zabezpieczenie izolacji
Wełna powinna być zabezpieczona folią ochronna przed parowaniem, jak również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dalsze prace na poddaszu mogą być wykonywane przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych i zastosowaniu stelaży metalowych. Tak wykonana poprawna warstwa izolacyjna będzie ograniczała koszty ogrzewania budynku oraz poprawi komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń. Przy zachowaniu paro przepuszczalności w odróżnieniu od materiałów wykonanych z innych surowców. https://tyitwojdom.pl/
Sprawdź
-
Kostka brukowa a bezpieczeństwo: antypoślizgowe rozwiązania
-
Zabezpieczenie tarasu przed wodą – jakie metody są najskuteczniejsze?
-
Jak działają nawiewniki Renson i dlaczego warto je zainstalować?
-
Budowa Domów: Wykorzystanie Drewna Budowlanego
-
Praca spawacz za granicą – wymagania na stanowisku spawacza w Niemczech