Zalety i zagrożenia związane z kryptowalutami

Większość z nas zapewne słyszała już o takim terminie jak kryptowaluty, nawet jeżeli na bieżąco nie interesujemy się finansami. Otóż są to waluty, które nie istnieją fizycznie, a jedynie w przestrzeni świata wirtualnego. Można nimi płacić w niektórych punktach handlowych i usługowych, jednak zawsze bezgotówkowo. Za ich pomocą można też dokonywać transferów finansowych, zarówno w kraju jak i za granicą. Jedną z najbardziej popularnych walut tego typu jest Bitcoin, jednak przez cały czas pojawia się cała rzesza nowych.

Zabezpieczeniem systemu kryptowalut jest tak zwany system block-chain, który powoduje że oszukiwanie i generowanie fałszywych pieniędzy jest praktycznie niemożliwe. Z drugiej strony system ten pozwala na tak zwane kopanie pieniędzy, jednak wymaga to zastosowania ogromnej mocy obliczeniowej, a środki pozyskane w ten sposób będą z czasem coraz mniejsze, aż w końcu całkowicie przestaną wpływać. Jednak wciąż wiele osób zajmuje się kopaniem, osiągając w ten sposób całkiem spore zarobki.

Kryptowaluty podlegają różnym procesom, które dotyczą także walut fizycznych, które są obecne na rynkach. Przede wszystkim jest to inflacja, która powoduje, że wartość pieniądza wirtualnego szybko spada. Nie ma więc sensu trzymać w kryptowalutach oszczędności. To co zarobimy powinno się natychmiast wydawać albo przesyłać do źródeł docelowych. Niestety rynek kryptowalut pozwala też na przenoszenie pieniędzy z pominięciem jakichkolwiek kontroli państwowych, przez co zdarzało się już, gdy był wykorzystywany przez przestępców.