Polska to kraj cudów natury i różnorodności kulturowej. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów w Europie. Jeśli chcesz cieszyć się pięknem przyrody, to Mazury są właściwym miejscem. To kraina jezior i lasów, z dziewiczymi plażami i pięknymi starymi miastami. Będąc tu, warto odwiedzić Park Narodowy Pojezierza Mazurskiego.
Spis treści
Mazury latem
Pojezierze Mazurskie jest jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych w Polsce. W sezonie letnim jest tu szczególnie dużo turystów, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można się kąpać w jeziorach i rzekach. Więcej porad oferuje serwis twojmoment.pl.
Mazury to najpopularniejszy region letnich wakacji w Polsce. Położone są w północno-wschodniej części kraju. To kraina jezior i lasów o długiej historii i wielu ciekawych miejscach do odwiedzenia. Znajduje się tu ponad 120 jezior i 100 rzek, w tym największe w Europie jezioro Śniardwy o powierzchni ok. 350 km kw. otoczone wzgórzami o wysokości do 130 m.
Do najpopularniejszych atrakcji należą:
- Jezioro Świbno – jedno z najstarszych jezior na Mazurach, powstało w 1817 r. w wyniku osunięcia się ziemi, które zablokowało jego ujście przez rzekę Brdę;
- Jezioro Retno – jedno z największych jezior w Polsce;
- Rezerwat przyrody „Bagna Prypeci” – położony po obu stronach granicy polsko-białoruskiej;
- Park Narodowy Puszczy Białowieskiej – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najstarszych lasów Europy.
Gdzie warto wybrać się nad morze?
Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego oferuje piaszczyste plaże i krystalicznie czystą wodę. Polskie morze jest bardzo popularne wśród turystów z całego świata. Największe kurorty nadmorskie znajdują się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego: Sopot, Gdynia i Gdańsk (stolica Pomorza). Wzdłuż wybrzeża Bałtyku znajduje się również wiele mniejszych miejscowości i kurortów (np. Kołobrzeg, Międzyzdroje). Szczegółowe propozycje sprawdzonych destynacji znajdziesz na stronie funokay.pl.
Gdzie pojechać w góry?
Tatry oferują wiele atrakcji dla tych, którzy lubią wędrówki, jazdę na nartach lub inne zajęcia na świeżym powietrzu. W Tatrach znajduje się także wiele ośrodków uzdrowiskowych, takich jak Zakopane, Szczawnica czy Krynica-Zdrój, które obfitują w tradycyjne polskie uzdrowiska z kąpielami błotnymi lub wodolecznictwem.
Polska jest krajem gór i lasów. Karpaty stanowią południową granicę Polski ze Słowacją i Ukrainą. Najwyższym szczytem w Polsce są Rysy (2499 m n.p.m.). Na północnym zachodzie Polski znajdują się Sudety, góry należące do Czech i Polski. Najwyższą górą jest tu Śnieżka (1602 m n.p.m.). Na południowym zachodzie znajdują się Beskidy, które są wzniesieniami położonymi na pograniczu południowej Polski i zachodniej Ukrainy. Wzgórza te słyną z pięknych krajobrazów i czystego powietrza.