Gabriel Gurrola/unsplash.com

Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem?

Ekonomiczna jazda to tzw. jazda na biegu jałowym, czyli przejechanie odpowiednio wielu kilometrów na litr paliwa. W praktyce oznacza to, że zawieszenie nie powinno być zbyt twarde i nie należy też przejeżdżać zbyt szybko. Należy też unikać szarpania silnika na wolnych obrotach, co może sprawiać, że auto wydaje dziwne odgłosy podczas jazdy. Warto również rozpoczynać i kończyć każdą przyspieszoną jazdę od hamowania i dobrze jej dobić. Interesujesz się motoryzacją? W takim razie zapraszamy na mototeams.pl

Zalety tej metody

Ekonomiczna jazda samochodem polega na tym, żeby zmniejszyć zużycie paliwa. Zużycie paliwa samochodu to wszelkie koszty związane z jego użytkowaniem. Byłoby to więc paliwo, opłaty za autostrady i parkingi, serwisowanie auta.

Aby jechać ekonomicznie, musimy umieć prawidłowo dobrać parametry jazdy naszego auta do warunków panujących na drodze. Jeśli chodzi o parametry jazdy wtedy najważniejszy jest obciążenie auta. Obciążeniem może być ciężar bagażu lub przedmiotów podróżnych, czy też osób.

Jak nie płacić za paliwo?

Ekonomiczna jazda samochodem to sposób na oszczędność pieniędzy, który może przynieść pożytek osobom, które jeżdżą wielokrotnie w tym samym dniu. Efektywność ekonomicznej jazdy może być określona przez mierzenie spalania paliwa. Wskaźnik ten oznacza ilość spalanego paliwa na kilometr, czyli liczbę litrów benzyny lub oleju napędowego potrzebnego do podróży danym odcinkiem drogi. Im wyższe wartości wskaźnika, tym mniej paliwa zużyjesz. 

Ekonomiczna jazda samochodem jest to sztuka polegająca na utrzymaniu przez kierowcę stałej prędkości, zmniejszeniu przez niego zużycia paliwa oraz zapewnieniu bezpieczeństwa podczas jazdy. Ekonomicznie prowadzony samochód to taki, który jednocześnie spala minimalne ilości paliwa i pozostaje bezpieczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Utrzymywanie stałej prędkości to jeden z podstawowych elementów ekonomicznej jazdy samochodem. Przede wszystkim ogranicza ona wydatki na paliwo oraz sprawia, że auto jest bardziej zwinne.