Holowanie pojazdów a1, jest dokładnie określone w Kodeksie Drogowym. Już sam początek zawiadamia czytelnika o tymże, iż przepisy prawa dotyczą kierowcy prowadzącego oraz wedle tego, to na nim leży odpowiedzialność za wszystko co się dzieje w tandemie holujący-holowany. Prawodawca mówi o tymże, iż w samochodzie holowanym musi być osoba mająca prawa do kierowania tymże samochodem, natomiast nie wspomina o holującym, bowiem jest to oczywiste. Nie mniej natomiast, już samo to sugeruje dokładnie, iż odpowiedzialność leży na osobie holującej.
Spis treści
Holowanie – co należy wiedzieć?
Holowanie pojazdów a1, potrzebuje dobrego przygotowania oraz zastosowania się do przepisów ruchu drogowego. Muszą także być wykonane określone oczekiwania technologiczne. Samochód holujący winien być większy od auta holowanego. Odpowiednio, jeżeli będzie miał mocny napęd. Należy zachować pewne proporcje. SUV z dwulitrowym napędem może bez kłopotu prowadzić auto kompaktowe, jednak kompakt z wysilonym, litrowym silnikiem pod maską lub niską jednostką wolnossącą z trudem będzie holował własnego zastępnika.
Holowanie samochodu w ramach ubezpieczenia
W organizacji holowania samochodu oraz zapewnienia jego wydatków może posłużyć spółka ubezpieczeniowa. Z takiej usługi mogą wykorzystać kierowcy, jacy zawarli dobrą umowę ubezpieczenia assistance. Obszar ubezpieczenia assistance różni się od ubezpieczyciela. Rozbieżności dotyczą pomiędzy innymi możliwości holowania samochodu, jaki doznał awarii, w tymże odległości, na jaką odholowywany jest samochód. Bywa, iż towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje pomocy tylko do ustalonej w OWU odległości od domu posiadacza samochodu.